logo-karuzela-kopia

Powrót do szkoły

Sobota 29.08.2015 – kreatywny powrót do szkoły
Event rozpoczął się o godzinie 12. Powitano wszystkich w imieniu centrum handlowego i zaproszono do wspólnej zabawy. Pojawiły się pierwsze dzieci, rozpoczęły się warsztaty z tworzenia piórników z filcu oraz warsztaty chemiczne. Przez cały dzień dzieci wykonały kilkadziesiąt piórników. Niektóre radziły sobie same, po zademonstrowaniu sposobu wykonania przez animatora, a niektórym pomagał animator i rodzice. Mniejsze dzieci tylko ozdabiały przygotowane wcześniej piórniki kolorowymi paciorkami, guziczkami, tasiemkami itp. Najczęściej po wykonaniu piórniku dzieci były zapraszane do zajęcia miejsca przy stoliku warsztatów chemicznych. Dzieciom najbardziej podobało się doświadczenie „kolorowy wulkan”. Młodszym dzieciom proponowaliśmy proste zabawy chemiczne i fizyczne – takie jak np. zabawa z magnesami i spinaczami, albo z przyciąganiem ziarenek pieprzu przez naelektryzowany balon.
Równolegle z warsztatami dzieci miały okazję malować przygotowane wcześniej szablony „mojej wymarzonej szkoły”. Dla chętnych mieliśmy również puste arkusze kartonu i markery – dzieci mogły więc nie tylko malować, ale również wcześniej naszkicować własny projekt. Malowanie na gigantycznych kartonach było bardzo widowiskowe i widoczne z daleka – zdecydowanie przyciągało to nowych uczestników eventu.
Animatorzy starali się, aby dzieci wzięły udział we wszystkich atrakcjach po kolei. Zachęcano wszystkich – bez względu na płeć – i do tworzenia piórników i na warsztaty chemiczne. Udało się to – dzieci chętnie i długo przebywały w strefie zabaw, a w tym, czasie rodzice mogli zostawić dzieci i pójść na zakupy. Chociaż część rodziców samemu brało aktywny udział w warsztatach i malowaniu szablonów.
Przez cały dzień zachęcano dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Nagrody wyłożone na stoliku wzbudzały zainteresowanie i pytania dzieci, jak można je wygrać. Jednocześnie rodzicom przypominano o konieczności obecności na wynikach konkursu o godz. 17:45. O tej godzinie zebrała się grupa około 30 dzieci – rozdano nagrody za 3 pierwsze miejsca . Pozostałe dzieci otrzymały nagrodę pocieszenia w postaci lizaków. Konkurs zakończył pierwszy dzień Powrotu do szkoły z Karuzelą. Dodatkowo, na prośbę dzieci wykonano jeszcze ostatnie doświadczenie „kolorowy wulkan” w większym wydaniu.Niedziela 30.08.2015 „bezpieczny powrót do szkoły”.
Rozpoczęcie nastąpiło o godzinie 12 pierwszym pokazem ratownictwa. Było on zapowiadany od godziny 11:40 przez mikrofon. Pokazy odbywały się co godzinę do 17:00. Tego dnia pogoda była upalna. Animatorzy w kolorowych strojach przez cały dzień chodzili po parkingu, wręczali baloniki i zapraszali do wzięcia udziału w evencie, zapraszano przez mikrofon do skorzystania z warsztatów pierwszej pomocy, informowano o godzinie najbliższego pokazu oraz zapraszano dzieci do zwiedzania karetki. Załoga karetki co jakiś czas włączała sygnalizację. Największym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie karetki. Dzieci mogły wejść do środka, ratownicy prezentowali podstawowy sprzęt i funkcje karetki (aparat do mierzenia ciśnienia, zestaw strzykawek, defibrylator). Dodatkowo chętne dzieci mogły usiąść za kierownicą karetki, włączyć syreny i światła, powiedzieć coś przez megafon. Przy karetce można było sobie zrobić zdjęcie w kamizelce ratownika medycznego i słuchawkach lekarskich.
Przed karetką prezentowano sprzęt ratowniczy – nosze, deskę oraz krzesło ratunkowe. Zorganizowano kilka pokazów przypinania rodzica do deski i obracania nią. Dzieci z kolei mogły położyć się na noszach.
Podczas gdy dzieci zwiedzały karetkę, ratownicy i animatorzy namawiali rodziców i opiekunów do warsztatów na fantomach. Wielu z nich skorzystało z tej okazji. Dorośli wyrażali chęć ćwiczenia głównie na fantomie dziecka. Temat ratowania dziecka był głównym tematem warsztatów. Dzieci natomiast wolały zwiedzać karetkę niż brać udział w warsztatach. Częściej przypatrywały się, jak rodzice ćwiczą na fantomach.
O pełnych godzinach odbywały się pokazy ratownictwa. Zrealizowano kilka różnych scenariuszy. Pomoc pieszemu rannemu w wypadku, reanimację, wyciąganie osoby poszkodowanej z auta. Widowiskowe pokazy zaczynały się od przejazdu karetki z sygnalizacji wokół parkingu. Warsztaty na fantomach cieszyły się z kolei popularnością nie tylko wśród rodziców, ale również osób dorosłych bez dzieci.
Dziękujemy za udział w zabawie i życzymy przede wszystkim bezpiecznego powrotu do szkoły!